Overview

State Championships: 1996, 2008, 2010
Overall Team State Runner-Up: 2011
Individual State Champions (27)
Overall Team City Championships: 1992, 2008
Individual City Champions (17)
All-Americans: Josh Fontenot ’98, Ben Willeford ’10, Stephen Scardina ’12, Dane Harter ’17, Lance Robinson ’18

The St. Michael Wrestling program philosophy is to create a team which possesses solid fundamental skills of wrestling, as well as tremendous conditioning, and mental toughness. These three areas will be key to accomplishing our goals of creating a championship team and outstanding young men.

Wrestling is the world’s oldest Olympic sport and is a tough and demanding sport. It is the coaches belief that any young man who takes on the sport is extraordinary. It is for this reason that we hold high expectations for our wrestlers. Much as in life, there is nothing deserved in wrestling, the only thing a wrestler deserves is what he/she earns. We want these young men to be respected both on and off of the mat.

Head Coach: Josh Galasso
Assistant Coaches: Mark Harter, Craig Saylor

Roster


PLAYER'S FIRST NAMEPLAYER'S LAST NAMEWeight ClassGRADE LEVEL
DemondGarner22012
Cameron Selmon12012
AlexandriaFergusonMGR12
RandiBrooksMGR12
George Kim11311
HectorBarraza13211
ShadSheffie17011
CollinHebert18211
JaredGaron14510
MasonDolan14510
FranklinEpps10610
BradfordTaylor12010
DorianWilkinson12010
JacobGoodridge14510
AlexanderHenderson18210
MichaelPocorello1069
ColinGrippi1959
EthanWatson1459
Mitchell Duncan2209
ChristianMartin1269
CarlosSuadi1269
KaleEverett1209
EmileighSheffie1209

Schedule


DATEHOME/AWAYOPPONENTLOCATIONTIMEVARSITY/JV/FRESHMEN
November 6, 2019AwayTri-Dual vs. East Ascension & Baton Rouge High SchoolEast Ascension6 PM
Varsity/JV
November 9, 2019HomeWarrior Open Wrestling TournamentSt Michael HS9 AMVarsity/JV
November 16, 2019AwayLakeshore Open East Ascension6 PMVarsity/JV
November 23, 2019AwayDutchtown Griffin OpenLive Oak HS9 AMVarsity/JV
November 25, 2019AwaySpartan Open East Ascension9 AMJV
November 26, 2019AwaySpartan Open East Ascension9 AMVarsity/JV
December 7, 2019AwayStanley Rauch DualsArchbishop Shaw HS9 AMFreshmen
December 11, 2019AwayDual vs. BR High Baton Rouge HS6 PMVarsity/JV
December 14, 2019AwayZachary High Big Horse TournamentZachary HS9 AMVarsity/JV
December 20, 2019AwayTrey Culotta Invitational TournamentBrother Martin HS9 AMVarsity/JV
December 21, 2019AwayTrey Culotta Invitational TournamentBrother Martin HS9 AMVarsity/JV
December 28, 2019AwaySt. Amant ScuffleSt. Amant HS9 AMVarsity/JV
January 4, 2020AwayD3 Snowman InvitationalBrusly HS9 AMVarsity/JV
January 9, 2020HomeTri-Dual vs. Dunham & Archbishop Hannan **Senior Night**St Michael HS6 PMVarsity/JV
January 11, 2020AwayBattle of New OrleansChalmette HS9 AMVarsity/JV
January 17, 2020AwayLouisiana Classic TournamentLamar Dixon Expo4 PMVarsity/JV
January 18, 2020AwayLouisiana Classic TournamentLamar Dixon Expo9 AMVarsity/JV
January 24, 2020AwayKen Cole InvitationalComeaux HS9 AMVarsity/JV
January 25, 2020AwayKen Cole InvitationalComeaux HS9 AMVarsity/JV
January 29, 2020AwayDual vs. Live Oak HSLive Oak HS6 PMVarsity/JV
January 31, 2020AwayBaton Rouge City TournamentCatholic HS9 AMVarsity
February 1, 2020AwayBaton Rouge City TournamentCatholic HS9 AMVarsity
February 8, 2020AwayBaton Rouge JV City TournamentEast Ascension9 AMJV
February 13, 2020AwayLHSAA State Wrestling TournamentCentury Link Center9 AMVaristy
February 14, 2020AwayLHSAA State Wrestling TournamentCentury Link Center9 AMVarsity
February 15, 2020AwayLHSAA State Wrestling TournamentCentury Link Center9 AMVarsity

Collegiate Athletes

2019

Lance Robinson – University of the Ozarks

2018

Dane Harter – Ithaca College

2011

Chase Dunlap – Iowa Western University

2010

Ben Willeford – Cleveland State University

Accomplishments

2018-2019

Head Coach: Josh Galasso
Warrior Tradition Award: Lance Robinson
Captains: Lance Robinson, Shad Sheffie, Ehmett Kim
State Championships: Lance Robinson – Division II  State Champion 152 lbs; Cameron Selmon – Division II 3rd Place – 113 lbs; Shad Sheffie – Division II State 5th place 160 lbs
City Championships: Cameron Selmon – 3rd Place 113 lbs.; Shad Sheffie – 5th place 160 lbs; Ehmett Kim – 5th place 120 lbs;
First Team All-Metro: Lance Robinson
Division II Most Valuable Wrestler: Lance Robinson
Honorable Mention: Cameron Selmon, Demond Garner, Ehmett Kim, Shad Sheffie

2017-2018

Head Coach: Josh Galasso
Warrior Tradition Award: Dane Harter
Captains: Dane Harter, Lance Robinson, Nathan Zeringue
State Championships: Dane Harter – Division II  State Champion 182 lbs; Lance Robinson – Division II State Runner-Up 145 lbs; Ehmett Kim – Division II State 4th place 113 lbs; Nathan Zeringue Divison II State 6th place 132 lbs
City Championships: Dane Harter – City Champion 182 lbs; Lance Robinson – City Champion 145 lbs, Demond Garner – 5th place 220 lbs; Nathan Zeringue – 5th place 132 lbs; Timothy Seiler – 6th place 106 lbs
Academic All-State: Lukas Kim, Nathan Zeringue
First Team All-Metro: Dane Harter, Lance Robinson
Honorable Mention: Ethan Allen, Demond Garner, Ehmett Kim, Nathan Zeringue

2016-2017

Head Coach: Josh Galasso
Warrior Tradition Award: Ethan Allen
Captains: Ethan Allen, Dane Harter, Lance Robinson, Nathan Zeringue
State Championships: Dane Harter – Division II State Runner-Up 170 lbs; Lawson Turner – Division II 4th Place 113 lbs; Lance Robinson – Division II 4th Place 145 lbs
City Championships: Lance Robinson – City Champion 152 lbs; Dane Harter – City Runner-Up 170 lbs; Lukas Kim – 4th Place 120 lbs
First Team All-Metro: Dane Harter, Lance Robinson
Honorable Mention: Ethan Allen, Lukas Kim, Nathan Zeringue, Lawson Turner
Most Outstanding Wrestler: Lance Robinson

Do you know of past accomplishments not listed?  If so, please email Alumni Coordinator Khloe Page at kpage@smhsbr.org or (225) 753-9782 ext. 26.  We want to hear from you!

 

 

 

 

 

 

Player Fee Payment Portal