Overview

The boys and girls track and field teams have a storied past of excellence and prides its self on unity and commitment. The program competes in all events in the track and field categories at meets held across the Baton Rouge area. Many Warriors have gone on to compete at the collegiate level in track and field, including schools such as LSU and Southeastern.

Head Coach: Zach Leger ’03
Assistant Coaches: Neil Borel, Claire Dunlap ’09, Brittany Watkins ’97

Roster


2018-2019 Roster TBA
PLAYER'S FIRST NAMEPLAYER'S LAST NAMEGRADE LEVEL
DevinBoudreaux12
JefferyBrignac12
BrandonBull12
AdamCallegan12
MarkCook12
ColeGarafola12
RachelLemoine12
NaregMoutafign12
GarenMoutafign12
JarenReimonenq12
ChrisSehring12
NathanSeiderglanz12
JacobAbadie11
CaitieBrumfield11
AbbyButton11
LeandroDixon11
CarletteDunn11
NicholasGaubert11
DylanLee11
SaraLevron11
JacobMcCann11
CameronSelmon11
AlexTheriot11
Elizabeth Varisco11
HeatherAbadie10
Joshua Breaux10
SavannahBull10
HaileyHumphries10
ChristianJohnson 10
TimothyLevron10
ElenaMonette10
JennaMonette10
OliviaMonette10
Rebecca Quebedaux10
EdieSanders10
TimmySeiler10
Amanda Stewart10
KatherineVarnado10
JacobWhitney10
KaseyWilliams10
JuliaCoffey9
LedamionDixon9
LindseyHunt9
BrendanLeblanc9
JacobMcCann9
John (Patrick)Raymond9
AlexRodrigue9
AndrewSynder9
CarsonWarren9

Schedule


DATEHOME/AWAYLOCATIONVARSITY/JV/FRESHMEN
March 9, 2019AwayCHSJV/V
March 14, 2019AwayEpiscopalJV/V
March 21, 2019AwayBraodmoorV
March 29, 2019AwayDutchtownV
April 11, 2019AwayCHSV
April 16, 2019AwayPlaqumineDISTRICT
April 24, 2019AwayULLREGIONALS
May 4, 2019AwayLSUSTATE

Collegiate Athletes

2017

Luke Hebert – Louisiana State University

2016

Clarissa McGarner – University of New Orleans

2015

Alexis Pickney – Alabama State University

2014

Tylor Row – Xavier University, New Orleans

2009

Lindsey Toups – Southeastern Louisiana University

2008

Lacey Sanchez – Louisiana State University

2006

Kadi Whisnant – Nicholls State University

Accomplishments

2017-2018

Head Coach: Zach Leger ’03
Warrior Tradition Award: Rachel Connors, Brenden Larson
Captains: Kayla Darsam, Connor Davis, Rachel Lemoine, Hunter McCann, Cole McCullough, Emily Titus
District Champions: Heather Abadie – 100m Hurdles, 300m Hurdles, & Pole Vault; Jeffery Brignac – 1600m; Trevor Butler – 300m Hurdles; Adam Callegan – 3200m; Chris Sehring – Javelin; James Shults – Discus
District Runner-Ups: Trevor Butler – Long Jump; CJ Casma – Discus; Rachel Connors – Triple Jump; Hailey Humphries – 1600m & 3200m; Rachel Lemoine – 300m Hurdles; Rebecca Quebedeaux – 800m
District 3rd Place: Leandro Dixon IV – 100m; Caitie Brumfield – 800m; Brandon Bull – 1600m; Rebecca Quebedeaux – 3200m; Rachel Lemoine – 100m Hurdles; 4X400 Girls – Heather Abadie, Eunice Aggrey, Caitie Brumfield, Rebecca Quebedeaux; Abby Button – Shot Put; Kayla Darsam – Pole Vault
Regional Champions: Heather Abadie – 100m Hurdles; Chris Sehring – Pole Vault
Regional Runner-Ups: Heather Abadie – Pole Vault; Rachel Lemoine – 300m Hurdles
Regional 3rd Place: Trevor Butler – 300m Hurdles; Hailey Humphries – 3200m

Do you know of past accomplishments not listed? If so, please email Alumni Coordinator Khloe Page at kpage@smhsbr.org or (225) 753-9782 ext. 26. We want to hear from you!