Overview

State Playoff Appearances (17)
District Championships: 2003, 2019

The St. Michael football program is rich in tradition and perseverance, always modeling for its athletes and onlookers the proper way to interact and exhibit sportsmanship both on and off the playing field. The football program has had multiple playoff appearances in its short-lived history. In those few years, the program has produced numerous Division I and Division II collegiate athletes. Moving forward, the football program looks to expand upon its success and move further into the playoffs.

Head Coach: Joey Sanchez
Assistant Coaches:  Calob Leindecker, Scott Dieterich, Kegan Keller, Zach Leger (’03), Tookie Johnson, Cole Robin, Jackie Mullins, Cole Click
 

Roster


#PLAYER'S FIRST NAMEPLAYER'S LAST NAMEPOSITIONGRADE LEVEL
5AlexSt. CyrP12
7NicholasHestonRB/LB12
10TylerArceneauxWR/DB12
14MichaelSeelbachWR/DB12
17EthanHamesK12
38EricThibodeauxRB/LB12
53PatrickTateOL/DL12
54ColinHebertOL/DL12
65ZachDonaheOL/DL12
78ChristianAlmondOL/DL12
84LoganAllemondTE/LB12
90PeytonPertuitOL/DL12
2PhilipHinesRB/DB11
3DawsonLeeWR/DB11
6DrakeMasonWR/DB11
9GannonWoodWR/DB11
11ColinBeasleyRB/LB11
20RossFuselierWR/DB11
30ChristopherDodsonWR/DB11
31RyanKennedyTE/DE11
32NicholasJohnsonQB/DB11
42JamesBalartTE/LB11
56SethDozierOL/DL11
58AlexanderHendersonOL/DL11
59LeDamionDixonOL/DL11
60TreyMcCannOL/DL11
64GavinHebertOL/DL11
4TannerCranfordQB/DB10
16KaleEverettWR/DB10
21HaydenKnappsRB/LB10
52MuitchellDuncanOL/DL10
55HaydenBrewerOL/DL10
61ParkerMainsOL/DL10
62ColinGrippiOL/DL10
71TateSmithOL/DL10
72RyanNoelOL/DL10
74ClaytonYarboroughOL/DL10
1DamonBlockerQB/DB9
8HaysMarrionneauxWR/DB9
12DaltonRufiniQB/DB9
13GavinKnappsRB/LB9
15ThomasFalconWR/DB9
22CamdenWomackTE/DE9
23GavinLandryWR/DB9
27ColinBonaventureRB/DB9
33CarterBoiteauxRB/DB9
41SkylerGreenWR/DB9
44MatthewBeallRB/LB9
57RobertPayneOL/DL9
68BrandtBertrandOL/DL9
70NoahSingletonOL/DL9
80LemakGuedryWR/DB9
82StephenReddenWR/DB9
88HadlyCarterWR/DB9

Schedule


DATEHOME/AWAYOPPONENTLOCATIONTIMEVARSITY/JV/FRESHMEN
09-24-20ScrimmageLafayette High SchoolLive Oak1970-01-01 07:00:00V/JV/F
10-02-20AwayBrusly High SchoolBrusly High School1970-01-01 07:00:00V
10-05-20AwayLive OakLive Oak1970-01-01 06:00:00JV
10-09-20HomeJewel SumnerOlympia Stadium1970-01-01 07:00:00V
10-12-20AwayLive OakLive Oak1970-01-01 06:00:00JV
10-16-20AwayArchbishop HannanHannan High School1970-01-01 07:00:00V
10-19-20AwayPlaqueminePlaquemine High School1970-01-01 06:00:00JV
10-23-20HomePlaquemineOlympia Stadium1970-01-01 07:00:00V
10-30-20AwayBroadmoorBroadmoor High School1970-01-01 07:00:00V
11-06-20HomeTaraOlympia Stadium1970-01-01 07:00:00V
11-09-20AwayEpiscopalEpiscopal High School1970-01-01 05:00:00JV
11-13-20HomeIstroumaOlympia Stadium1970-01-01 07:00:00V
11-19-20AwayBelaireBelaire High School1970-01-01 07:00:00V

Collegiate/Pro Athletes

2019

Chris Sehring – Delta State University
CJ Casma –  Sterling College
 

2018

Chase Fisher – East Texas Baptist University

2017

Treylan Sibley – Southern Arkansas University
Nathan Scott – Nicholls State University

2016

Jeremiah Campbell – Mississippi College
Clarence McGarner – Louisiana College
Beau Morris – Southern Methodist University

2015

Matthew Butler – Texas Southern University

2014

Michael Ostrom – Louisiana State University

2013

Brandon Fields – Fordham University
Blake Hartmann – Nicholls State University
Corey Holmes – Louisiana College
CJ Okpalobi – Nicholls State University
Alex Ruch – Millsaps College

2012

Josh Ambeau – Ava Maria University
Dash Duncan – Nicholls State University
Chase Krause – Florida Institute of Technology

2011

CJ Patton – Nicholls State University

2010

Ryan Bruno – Nicholls State University
Jeremy Meyers – Southeastern Louisiana University
Nicholas Scelfo – Nicholls State University
Ryan Zeller – Nicholls State University

2009

Julius Warmsley – Tulane University and Tennessee Titans, NFL

2008

Lindsey Leavoy – Southeastern Louisiana University
Evan Ruiz – University of Louisiana, Lafayette

2005

Chad Davis – McNeese State University
Austin Williams – Nicholls State University

2004

Chris Keagle – Louisiana Tech University

2003

Zachary Leger – University of Louisiana, Lafayette
Benjamin Robichaux – Millsaps College

2002

Greg Theriot – Nicholls State University

2001

Audie Williams – Nicholls State University

1999

Blake Lorio – Nicholls State University

1994

Turk Olsen – University of Louisiana, Lafayette

1992

Caleb Prejean – Benedictine College

Accomplishments

2019-2020

Head Coach: Joey Sanchez
Warrior Tradition: Connor Badeaux
Todd Fruge’ Courage Award: Philip Hines & Garrett Mumphry
Captains: Nicholas Brister, Eric Thibodeaux, Luke Wilson
Overall Record: 6-5
District Record: 4-1
Co-District Champions
Regional Round of State Playoffs
All-Academic: Jacob McCann
1st Team All-District: Mark Albano – Tight End, Zachary Donahue – Offensive Line, Ethan Hames – Placekicker, Codi Williams – Running Back, Colin Beasley – Running Back, Eric Thibodeaux – Linebacker
2nd Team All-District: Colin Beasley – Running Back, Alexander Henderson – Offensive Line, Cade Burton – Defensive Back, Mark Albano – Defensive Line, Luke Wilson – Defensive Line
74-A District Coach of the Year

2018-2019

Head Coach: Joey Sanchez
Warrior Tradition: Jaren Reimonenq
Todd Fruge’ Courage Award: Christian Redden
Captains: Cole Garafola, Taylor Marcello, Chris Sehring
Overall Record:5-6
District Record:2-3
Regional Round of State Playoffs
Academic All-State: Chris Sehring
1st Team All-District: Taylor Marcello, Linebacker; Chris Sehring, Running Back
2nd Team All-District: Chandler Courreges, Offensive Line; Connor Badeaux, Defensive Back

2017-2018

Head Coach: Justin Hutchinson
Warrior Tradition: Kyle Segalla
Captains: Jackson Hardee, Alec LaCour, Jonathan Perrien
Overall Record:3-7
District Record:1-5
Regional Round of State Playoffs
Academic All-State: Thomas Gaspard, Adam Giarusso, Alec LaCour, Nikolai Leday, Stephen Lofton, Jonathan Perrien, Kade Stuart
1st Team All-District: Charles Casma, Offensive Line
2nd Team All-District: Kevin Heltz, Line Backer; Nikolai Leday, Offensive Line; Chris Sehering, Athlete & Defensive End

2016-2017

Head Coach: Paul Varnado
Warrior Tradition: Tyler Held
Captains: Mitchell Roe, Nathan Scott, Andre Husers, Treylan Sibley, William Hartmann, Scott Terrell, Kade Robillard
Overall Record: 5-6
District Record: 3-2; 3rd place in district
Regional Round of State Playoffs
Academic All-State: James Albano
Honorable Mention All-State: Tyler Held, Kicker; Treylan Sibley, Quarterback; Andre Husers, Offensive Line; Mitchell Roe, Linebacker
1st Team All-District: William Hartmann, Defensive Line; Mitchell Roe, Linebacker; Andre Husers, Offensive Line; Treylan Sibley, Quarterback; Tyler Held, Kicker
2nd Team All-District: Hunter Fruge’, Defensive Line; Taylor Daniels, Defensive Back; Nathan Scott, Defensive Back; Dwain Varisco, Punter; James Albano, Offensive Line; Dwain Varisco, Wide Receiver; Ross Scelfo, Tight End; Jace Brown, Running Back

2015-2016

Head Coach: Paul Varnado
Regional Round of State Playoffs

2014-2015

Head Coach: Paul Varnado
Quarterfinal Round of State Playoffs

2013-2014

Head Coach: Paul Varnado
Regional Round of State Playoffs

2012-2013

Head Coach: Eric Held
Bi-District Round of State Playoffs

2011-2012

Head Coach: Eric Held
Bi-District Round of State Playoffs

Do you know of past accomplishments not listed?  If so, please email Alumni Coordinator Khloe Page at kpage@smhsbr.org or (225) 753-9782 ext. 26.  We want to hear from you! 

2020 Football Wallpaper – iPhone 8/7/6 (Standard Phone Screen)
 
2020 Football Wallpaper – iPhone 8/7/6 Plus (Large Phone Screen)
 
2020 Football Wallpaper – iPhone X Phone Screen
 
2020 Football Wallpaper – PC Wallpaper