Overview


State Champions: 2008, 2009
State Semi-Finals: 2011, 2013, 2016
State Playoff Appearances: (24)
District Championships: 1998, 1999, 2004, 2006, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017

The Lady Warrior program is committed to fostering a positive environment that promotes hard work and academic excellence. Our mission is to equip student-athletes with the tools necessary to think for themselves and communicate to make a positive difference in the community.

Head Coach: Addie Shafer
Assistant Coach: Kegan Keller

Roster


#PLAYER'S FIRST NAMEPLAYER'S LAST NAMEPOSITIONGRADE LEVEL
13Janelle Parker Guard 12
24Amanda StewartPoint12
2Brenna PaceGuard 12
14Ashlyn EdwardsGuard/Post12
21Leah GilPost12
11HaileyHumphriesGuard/Post12
15JuliaCoffeyGuard11
30Kristen SlatcoffGuard11
23AshlynnHowellGuard10
0Samantha VicknairPost10
12Mia ScottPost 10
3Gracie ThomasGuard10
5AllysonZyliczGuard10
10Lizzie BrumfieldPost9
KeiandraTurnerPost9
22SavannahTouchetPost9
4Julia MillerGuard9

Schedule


DATEHOME/AWAYOPPONENTLOCATIONTIMEVARSITY/JV/FRESHMEN
11-05-20AwayScrimmageWalker High4:30pmJV/V
11-11-20AwaySaint Joseph AcademySJATBAJV/V
11-18-20HomeMandeville St. Michael 5:00pmJV/V
11-20-20HomeChapelle St. Michael 5:30pmJV/V
11/23/20-11/24/20AwayTBADunham Tourney TBAV
12-01-20HomeLive Oak St. Michael 6:00pmV
12/3/20-12/5/20AwayDenham Springs TournamentDSHS4:00/7:00pmV
12-07-20AwaySt. AmantSt. Amant5:00pmJV/V
12-08-20AwayCentral High School Central High School 6:45pmV
12-10-20AwaySt. Joseph AcademySJA5:00pmJV/V
12-18-20HomeLutcher St. Michael 5:30pmV
12/21/20-12/23/20AwayChapelle Tournament TBATBAV
01-06-21AwayBruslyBrusly5:00pmJV/V
01-08-21AwayDutchtown Dutchtown 5:30pmJV/V
01-11-21HomeEpiscopalSt. Michael 5:00pmJV/V
01-12-21HomeTeurlings Catholic St. Michael 5:00pmJV/V
01-14-21HomeDenham Springs St. Michael 5:00pmJV/V
01-19-21AwayLiberty High SchoolLHS6:00pmV
01-21-21HomeIstroumaSt. Michael 5:00pmJV/V
01-25-21AwayAlbany High School Albany5:00pmJV/V
01-26-21AwayTara High School Tara5:00pmV
01-29-21HomePlaquemine St. Michael 6:00pmJV/V
02-02-21HomeBroadmoorSt. Michael 5:00pmJV/V
02-03-21AwayDominican Dominican 5:30pmJV/V
02-09-21AwayBelaireBelaire 5:00pmJV/V
2/11/21-2/13/21AwayDistrict TourneyLiberty High SchoolTBAV

Collegiate Athletes

2016

Essa Badon – Centenary College
Tyler Morrison – Southeastern Louisiana University
Sabree Wilson – Nicholls State University

2015

Alexandra Wicker – Millsaps College

2013

Journee Beard – University of Louisiana, Monroe
Taylor Morrison – Nicholls State University

2010

KK Babin – Nicholls State University
Jeanne Kenney – Louisiana State University

2009

Jasmine Scott – Nicholls State University

2005

Whitney Dunlap – University of Louisiana, Lafayette

2001

Julie Chikos – Southeastern Louisiana University

1999

Jamye Chikos – Elon University

1997

Jennifer Chikos – Christian Brothers University

1995

Dawn Keller – Southern Mississippi Community College

Accomplishments

1,000 Point Club

Tyler Morrison ’16 – 1,734
Taylor Morrison ’13 – 1,578
Journee Beard ’13 – 1,178
KK Babin ’10 – 1,840
Jeanne Kenney ’10 – 1,726
Jasmine Scott ’09 – 1,522
Carol Lee Constantin ’09 – 1,096
Lauren Tomcheck ’07 – 1,114
Whitney Dunlap ’05 – 2,467
Casey Joiner ’04 – 1,139
Julie Chikos ’01 – 1,229
Kristy Chenevert ’99 – 1,302
Jamye Chikos ’99 – 1,567
Jennifer Chikos ’97 – 1,491

2019-2020

Head Coach: Jeanne Kenney ’10
Warrior Tradition Award: Allie Held
Captains: Caitlin Brumfield, Carlette Dunn, Allie Held
Overall record: 20-11
District record: 5-2
All-Academic: Caitlin Brumfield
Quarterfinal Round of State Playoffs
All-District: Caitlin Brumfield, Carlette Dunn, Amanda Stewart

2018-2019

Head Coach: Jeanne Kenney ’10
Warrior Tradition Award: Carlette Dunn
Overall record: 16-15
District record: 3-3
Regional Round of State Playoffs
All-District: Carlette Dunn, Amanda Stewart

2017-2018

Head Coach: Jeanne Kenney ’10
Warrior Tradition Award: Madison Szekely
Overall record: 10-20
District record: 2-4
Regional Round of State Playoffs
District 6-4A Coach of the Year

2016-2017

Head Coach: Jeanne Kenney ’10
Warrior Tradition Award: Kaitlyn Doyle
Overall record: 11-21
District record: 8-2
Regional Round of State Playoffs
District 6-4A Coach of the Year
Co-District Champs
All-District: Julia Wicker; Lizzie Bowie
Honorable Mention All-District: Ellysa Butterfield

2015-2016

Head Coach: Tami Reynolds-McClure
Semifinal Round of State Playoffs
District Champions

2014-2015

Head Coach: Tami Reynolds-McClure
Regional Round of State Playoffs
District Champions

2013-2014

Head Coach: Tami Reynolds-McClure
Quarterfinal Round of State Playoffs
District Champions

2012-2013

Head Coach: Tami Reynolds-McClure
Quarterfinal Round of State Playoffs
District Champions
Semifinal Round of State Playoffs
District Champions

2011-2012

Head Coach: Tami Reynolds-McClure
Regional Round of State Playoffs
District Champions

2010-2011

Head Coach: Tami Reynolds-McClure
Semifinal Round of State Playoffs
District Champions

2009-2010

Head Coach: Tami Reynolds-McClure
Quarterfinal Round of State Playoffs
District Champions

2008-2009

Head Coach: Tami Reynolds-McClure
State Champions
District Champions

2007-2008

Head Coach: Tami Reynolds-McClure
State Champions
District Champions

2006-2007

Head Coach: Tami Reynolds-McClure
Bi-District Round of State Playoffs
District Champions

2005-2006

Head Coach: Tami Reynolds-McClure
Regional Round of State Playoffs
District Champions

2004-2005

Head Coach: Tami Reynolds-McClure
Regional Round of State Playoffs

2003-2004

Head Coach: Tami Reynolds-McClure
Quarterfinal Round of State Playoffs
District Champions

2002-2003

Head Coach: Tami Reynolds-McClure
Bi-District Round of State Playoffs

2001-2002

Head Coach: Tami Reynolds-McClure
Bi-District Round of State Playoffs

Do you know of past accomplishments not listed?  If so, please email Alumni Coordinator Khloe Page at kpage@smhsbr.org or (225) 753-9782 ext. 26.  We want to hear from you!