Skip Navigation

Back

2022 SMHS Baccalaureate Mass

May 20, 2022
By St. Michael High School

Class of 2022 Valedictorian: Caroline Adolph
Class of 2022 Salutatorian: James Balart
Warrior Sword Award: Nicholas Johnson
Student of the Year: Melinda Jones

Second Generation Graduates:
James Balart
Julia Clark
Alexis Julianna Ghetti
Jacob Goodridge
Blaiklee Guillot
Gavin Hebert
Alexandra Johnson
Nicholas Johnson
Melinda Jones
Brendan LeBlanc
Trey McCann
Abigail McLeod
John Raymond, Jr.
Lucy Rispone
Andrew Snyder
Caden Traylor
Camryn Wax

American Legion Award: Conner Pike and Olivia Jackson

Kiwanis Courtesy Award: Trey Holmes

Warrior Shield Award for Clubs:
Drama: Taylor Patin
BETA Club: Caroline Adolph
Reading Warriors: Sarah Gil
Yearbook: Sarah Gil
French Club: Ross Fuselier
Student Council: Julia Clark
Ambassadors: Melinda Jones
Art Club: Grace Kenney
Liturgy Choir: Julia Miller
Peer Ministry: Julia Coffey
Sound Club: Garren Stevison
Warrior Wellness: Alexis Loya

Knight of Columbus Award: Grace Kenney

Principal’s Award: Julia Clark

Mark Rodriguez Award: Grace Kenney

Scholarship recipients for the Class of 2022:
Caroline Adolph
Jacob Ashford
James Balart, Jr
Honor Camus
Avery Chambers
Julia Clark
Christian Corsten
Taylor Cuccia
Madeline deVries
Margaret Denison
Nicholas D’Gerolamo
LeDamion Dixon
Jacob Goodridge
Blaiklee Guillot
Robert Harrison
David Hayden
Alexander Henderson
Henlee Hoffer
Roger Holmes, III
Micah Howard
Lindsey Hunt
Anthony Igiede
Olivia Jackson
Nicholas Johnson
Melinda Jones
Anthony Latona
Brendan LeBlanc
Michael LeBlanc
Carson Lewis
Emilia Lomnicki
Alexis Loya
Trey McCann
Abigail McLeod
Julia Miller
Daniel Nguyen
Peter Nguyen
Margaret Perrien
Lucy Rispone
Alex Rodrigue
Andrew Snyder
Sarah Talbot
Joseph Tate
Nicholas Thai
Caden Traylor
Camryn Wax
Caleb Zerangue
 

Christian Character: Alex Rodrigue and Margaret Perrien

Warrior Shield Awards:
English: Julia Miller
Family and Consumer Sciences: Emma Allerheilligen
Fine Arts: Caleb Wiese
Mathematics:  Caroline Adolph
Physical Education: Margaret Dennison
Religion:  Margaret Perrien
Engineering: James Balart
Foreign Language: Micah Howard
Science: Nicholas Thai
Social Studies:  Melinda Jones

The St. Michael Award:
Nicholas Johnson
Julia Miller
Abigail McLeod
Conner Pike
Jacob Ashford
Julia Coffey
James Balart, Jr.
Lucy Rispone
Melinda Jones
Olivia Jackson
Margaret Perrien
Caroline Adolph
Anthony Igiede
Julia Clark
 
Scholar Diploma Graduates (3.5 or above cumulative weighted grade point average for the past four years and did not qualify as an honor graduate):
Emma Allerheiligen
Jacob Ashford
Thomas Betancur Lopez
Julia Coffey
Christian Corsten
Nicholas D’Gerolamo
Franklin Epps
Matthew Freeman
Ross Fuselier
Blaiklee Guillot
Robert Harrison
Lindsey Huynh
Anthony Igiede
Olivia Jackson
Trey McCann
Abram Morales
Sandra Nguyen
Georgia Nizzo
Joel Pena Rodriguez Jr.
Conner Pike
John Raymond Jr.
Alex Rodrigue
Bryce Rogowski
Olivia Shelling
Kristen Slatcoff
Andrew Snyder
Sarah Talbot
Jake Viscardis
Caleb Wiese
Ryleigh Williams
 
Honor Diploma Graduates (3.5 or above cumulative weighted grade point average for the past four years, have completed at least 10 honors or AP courses, and have no semester grade below a C):
Caroline Adolph
James Balart, Jr.
Honor Camus
Julia Clark
Taylor Cuccia
Madeline de Vries
Alexander Henderson
Henlee Hoffer
Micah Howard
Lindsey Hunt
Nicholas Johnson
Melinda Jones
Anthony Latona
Michael LeBlanc
Emilia Lomnicki
Abigail McLeod
Julia Miller
Peter Nguyen
Margaret Perrien
Lucy Rispone
Nicholas Thai
IMPORTANT